ZAKŁADKA W TRAKCIE MODERNIZACJI!
Akita Amerykańska ma piękną, gęstą, niedługą sierść. Najbliżej skóry posiada miękki, wełnisty podszerstek, a druga warstwa to włos okrywowy – szorstki, odstający i dłuższy. Sierść na głowie i kończynach powinna być wyraźnie krótsza, przylegająca do skóry. Ogon jest puszysty o gęstym, długim włosie. Dzięki takiej sierści pies nie marznie zimą, jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Również latem daje Akicie ochronę termiczną.
Pielęgnacja Akity Amerykańskiej nie jest skomplikowana. Należy sierść psa regularnie wyczesywać, gdyż podszerstek może się filcować, a martwy, niewyczesany włos utrudnia wentylacje skóry. Najlepiej szczotkować psa raz w tygodniu włosianą lub metalową szczotką, a w okresie linienia zgrzebłem. Zawsze zgodnie z włosem, a nie pod włos ( pod włos czesanie niszczy sierść psa). Czym częściej to będziemy robić, tym szybciej pies wymieni włos. Akity linieją dwa razy do roku i cały proces wraz z wymianą włosa na nowy trwa około dwóch miesięcy. Jest to proces gwałtowny, gdzie pies w tym okresie wygląda bardzo nieatrakcyjnie. Również może mieć to niekorzystny wpływ na jego nastrój i samopoczucie. Także skóra w tym okresie jest bardziej delikatna, o czym proszę pamiętać przy pielęgnacji psa.
Należy wspomnieć także o kąpielach psa. Pamiętajmy przyzwyczajać naszego psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych – to bardzo ważne, gdyż Akity Amerykańskie nie przepadają za przymusowymi kąpielami. Nie może być to częstsze niż cztery razy do roku, ponieważ wysuszamy wtedy skórę (łupież) oraz włos (staje się łamliwy i matowy). Pies ma nieprzemakalną sierść, więc trzeba go starannie namoczyć wodą czy szamponem. Słuchawkę od prysznica trzymamy blisko ciała psa, sukcesywnie kawałek po kawałku namaczając sierść, szampon natomiast delikatnie, dokładnie wcieramy w sierść. Szampon powinien być jak najbardziej naturalny (krótki skład, naturalne składniki; drogi nie znaczy najlepszy!). Także proszę pamiętać o dokładnym spłukaniu. Przed suszeniem postarajmy się sierść pozbawić nadmiaru wody poprzez ręczniki. Suszymy psa zgodnie z w włosem bardzo długo ciepłym strumieniem powietrza z suszarki jednocześnie go czesząc. Włos wtedy ładnie odbija się od nasady. Należy suszyć psa, aż do suchości, aby podszerstek nie był nasiąknięty wodą. Na koniec suszymy psa letnim powietrzem, aby zamknąć łuski włosa.
Oprócz kąpieli, szczotkowania należy mieć na względzie także przycinanie za długich pazurków psu, kontrolowanie stanu uszu, oczu i zębów, łap oraz gruczołów okołoodbytowych.
Pamiętaj, że jeżeli nagle włos naszej Akity stał się matowy, łamliwy, wypadający, a nie kąpiemy go według zaleceń, wyczesujemy prawidłowo, może być to oznaka złego odżywiania i/lub problemów zdrowotnych. Proszę wtedy skontaktować się z nami oraz z weterynarzem specjalistą w danej dziedzinie w celu wyjaśnienia przyczyny tego problemu.